Obsah:

Šachisti Ruska sú pýchou krajiny
Anonim

V Rusku boli vždy veľmi silní šachisti. Naši športovci sa stali mnohokrát majstrami sveta. Tento šport je populárny dodnes. Deti to začínajú cvičiť vo veku 2-3 rokov a dosahujú dobré výsledky vo veku 6 rokov.

Prví slávni šachisti v Rusku

Meno prvého človeka, ktorý priniesol šach do krajiny, nie je presne známe. Predpokladá sa, že išlo o obchodníka, ktorý cestoval za tovarom do rôznych krajín. Stalo sa tak v 9. storočí a už na začiatku 12. storočia túto hru hrali nielen šľachtici, ale aj obyčajní robotníci.

Obrázok
Obrázok

Prvým človekom, ktorý stanovil základné pravidlá šachovej školy v Rusku, bol Alexander Petrov. Hru tak posunul na novú úroveň. Stalo sa tak v 19. storočí. „Ruské“otvorenie je výtvorom tohto konkrétneho šachistu.

Petrov vydal niekoľko kníh o príručke a lekciách šachu. Sám Puškin mal vo svojej knižnici niekoľko takýchto kníh. Boli vítaným darčekom v každej domácnosti.

Ďalším, kto oslavoval krajinu v tejto oblasti, bol Michail Chigorin. Bojoval na turnajoch s najlepšími hráčmi sveta z Londýna a dvakrát sa ocitol na hranici víťazstva. Bol to tento športovec, ktorý zhromaždil šachistov po celom Rusku a priniesol hru do štátuúroveň.

Majstri sveta

Prvým víťazom na svetovej scéne šachu sa stal Alexander Alekhine. Mnohí šachisti v Rusku stále vzhliadajú k jeho výsledkom. Tento športovec sa na svoj hlavný turnaj pripravoval približne 13 rokov. Počas svojho života ho nikto na svete neporazil. Po prvom víťazstve športovec potvrdil svoje vedenie na ďalších 7 rokov a zomrel v roku 1946 pri šachovom stole.

Ďalším nesporným šampiónom bol Anatolij Karpov. Musel bojovať nielen za šachovým stolom, ale aj v diplomatických súbojoch. Slávny šachista napísal veľa kníh pre budúcich športovcov a fanúšikov tejto hry.

Garry Kasparov je symbolom tohto športu u nás. Svoj titul získal vo veku 22 rokov. Športovec sa stal zakladateľom vlastnej federácie v tomto type súťaže. Niektorí ruskí šachisti ho stále považujú za neporazeného majstra sveta.

Obrázok
Obrázok

V súčasnosti bol posledným majstrom sveta v roku 2006 Vladimír Kramnik. Bolo pre neho veľmi ťažké vyhrať. Po víťazstve na svetovom turnaji sa ho dokonca pokúsili obviniť zo sprisahania so spravodajskými agentmi.

Všetci slávni šachisti Ruska oslavovali krajinu na medzinárodnej scéne. Stále sú idolmi mladých športovcov. Najslávnejší ruskí šachisti sú v nasledujúcom zozname víťazov.

Hodnotenie ruských šachistov

Tieto štatistiky sú založené na výsledkoch oboch oficiálnych zápasov v rámci krajiny aj v zahraničí. V závislosti od obsadeného miesta a získaných bodovšachistom sa prideľujú body, ktoré určujú ich umiestnenie v rebríčku. Rebríček teraz vyzerá takto:

10. Vladimir Malakhov.

V súčasnosti sú lídrami v tomto športe športovci. Miesta sa môžu líšiť v závislosti od výsledkov usporiadaných turnajov.

Nová generácia

Mladí ruskí šachisti dosahujú dobré výsledky na medzinárodnej úrovni. Sergey Aleksandrovich Karyakin dáva veľmi veľké nádeje. Vo svetovom hodnotení Elo mu patrí 5. miesto s 2 772 bodmi. Tento športovec je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najmladší veľmajster - tento výsledok dosiahol vo veku takmer 13 rokov. Predpovedá sa mu úspešná budúcnosť v šachu. Existujú všetky dôvody domnievať sa, že s takýmto tempom sa mladý muž môže stať o niekoľko rokov ďalším majstrom sveta.

Obrázok
Obrázok

Hodnotenie ruských šachistov sa postupne dopĺňa o mladých športovcov. Napríklad Grischuk Alexander Igorevich je šampiónom v kategórii bleskového šachu. Zúčastnil sa reprezentácie na olympiáde a bravúrne sa predviedol na bleskových turnajoch. Jeho hodnotenie rýchlych hier je momentálne najvyššie.

Mladý športovec Alexander Bukavshin ukázal veľký sľub. Vo svojich 20 rokoch dosiahol početné víťazstvá na medzinárodných turnajoch. Bol charakterizovanýako šikovný a prefíkaný hráč s vlastným štýlom. Ale, bohužiaľ, mladý šachista nedávno zomrel na mŕtvicu priamo v športovom kempe.

Ženy v tomto športe

Alexandra Kosteniuk je jasnou predstaviteľkou medzi šachistami. Je majsterkou sveta medzi ženskými turnajmi. Kosteniuk veľakrát vyhral európske súťaže a hral v ruskom národnom tíme na olympijských hrách.

Obrázok
Obrázok

Ďalšou v poradí je Ekaterina Lahno. Je tiež veľmajsterkou a získala množstvo cien na medzinárodných turnajoch. Na treťom mieste je Alexandra Garyachkina. Je to ešte veľmi mladá šachistka, no veľmi nádejná. Je za ňou už dosť víťazstiev na európskej a medzinárodnej úrovni medzi mladými mužmi.