Obsah:

Tie-break – čo to je? Popis
Anonim

Mnoho ľudí sa pýta: tie-break – čo to je? Kde sa uplatňuje? Tieto a ďalšie otázky zvážime v článku. Pojem „tie-break“(„stop a draw“) pochádza z anglických slov tie (draw) a break (stop, break). Ide o skrátenú konkrétnu hru (vo volejbale (krátky set), v tenise (hra) a iných športoch), pomocou ktorej určíte víťaza žrebovaním.

Kedy sa hrá tenis?

Tenisový tie-break – čo to je? V tenise vo dvojhre hrajú športovci skrátenú hru so skóre 6:6 na zápasy. Hra pokračuje až do dosiahnutia siedmich bodov. Ak je pri siedmich bodoch rozdiel v bodoch medzi súpermi menší ako dva, pokračuje tie-break, kým sa neobjaví rozdiel dvoch bodov.

tie break čo to je

V tenise párov sa okrem krátkych hier v jednoduchom sete s rovnakým skóre v setoch môže hrať aj zlomový set v podobe tie-breaku o majstra. V tomto prípade súperi súťažia, kým nezískajú desať bodov. Hra môže trvať až do výhody jedného z párov v dvoch bodoch. A píše sa ako 1:0 alebo 0:1.

Ako sa hrá tenis?

Takže už viete, že tie-break je krátky zápas. Ako sa hrá v tenise? Prvé podanie podáva podávajúci pretekár, potom súpervykoná dve smeny, po ktorých zmena prejde niekoľkými zmenami. Tie-break trvá až do dosiahnutia rozdielu dvoch bodov. Ihriská sa menia po každých šiestich bodoch.

Badminton

Mnoho ľudí vie, že tajbrejk je vzrušujúca hra. Táto hra v bedmintone sa hrá so skóre v hre 20:20. A ako to športovci realizujú? Strana, ktorá ako prvá zaznamenala rozdiel dvoch bodov, vyhráva so skóre 20:20. Strana, ktorá ako prvá získa 30. bod, vyhráva hru, keď je skóre 29:29.

Volejbal

Ďalej zistíme, ako sa hrá tajbrejk v šachu, a teraz zvážime implementáciu krátkej hry vo volejbale. V tomto športe sa hrá so skóre strán 2:2. Ako sa implementuje?

tie-break v šachu

Piaty (rozhodujúci) zápas sa hrá do pätnástich bodov s najmenšou výhodou dvoch bodov. Ak je nerozhodný stav 14:14, hra pokračuje, kým sa nedosiahne dvojbodový náskok (16:14, 17:15, …).

Šach

Tie-break v šachu sa koná, keď aktuálny šampión a vyzývateľ majú rovnaký počet bodov v zápasoch o titul šachového kráľa. Podľa pravidiel šampionátu krátka hra zahŕňa štyri partie rapid šachu. Každý hráč má dvadsaťpäť minút na hru, pričom za každý ťah sa pridá desať sekúnd.

Súhlasím, tie-break v šachu hrá najdôležitejšiu úlohu. Ale späť k príbehu. Ak aj tieto partie skončia remízou, potom budú musieť šachisti odohrať ešte dve bleskové partie, za každú dostanú hráči päťminúty a tri sekundy na ťah. Ak skóre zostane rovnaké, športovci odohrajú ďalšie dve bleskové hry (zápas). Vo všeobecnosti môžu hrať najviac päť takýchto zápasov.

Kedy je tie-break v šachu na majstrovstvách sveta zbytočný? Ak týchto desať hier nerozhodne o víťazovi, hráči budú musieť odohrať bod obratu – Armagedon.

Stratégia

Samozrejme, veľmajstri musia vedieť, čo je to za predátora – tie-break v šachu. Navyše na MS 2016 v zápase medzi Karjakinom a Carlsenom sa o osude stretnutia rozhodlo presne v tajbrejku. Takže tie-break je predĺžením zápasu.

Taktika a stratégia hry s ovládaním svetla je trochu nezvyčajná. Skúsení šachisti hovoria, že hľadanie najlepšieho plánu, dômyselnej kombinácie, najsilnejšieho ťahu je všetko skvelé, ale je lepšie to odložiť na hru príkladného formátu. Všetky tieto inovácie je potrebné zvážiť a venuje sa tomu veľa času. V šachovom tie-breaku sú dlhé odrazy luxusom. Ovládanie je skrátené.

Pokúste sa spôsobiť problémy svojmu súperovi. Tie-break v šachu má byť zložitý. Snažte sa získať pozíciu hlavne v úvode, kde musí súper hrať presne. Času je málo a v neznámej pozícii môže nepriateľ spanikáriť a urobiť chybu.

Väčšina silných šachistov má na to špeciálne úvodné prípravy.

Typické chyby

Ak budete dodržiavať pravidlá tie-breaku v šachu, môžete sa stať svetovým favoritom. Aké sú typické chyby v tejto krátkej hre? Prvá chybasa dostáva do časových problémov. Hráč môže viesť hru vynikajúco - silne, krásne a inšpiratívne. Šachisti však majú toto porekadlo: najťažšie je vyhrať pozíciu, ktorú ste už vyhrali. Ak si nenecháte čas na uvedomenie si výhod, všetko vaše úsilie môže ľahko zmiznúť v časových problémoch.

čo je tie break v šachu

Samozrejme, každý musí poznať pravidlá tie-breaku v šachu. Druhou chybou je vášeň pre dlhé verzie výpočtu. Je známe, že presný výpočet si vyžaduje zručnosť a čas. Ak ešte nie ste veľmajstrom, potom by ste nemali preceňovať vlastné sily. Dokonca aj vo vašom „najpresnejšom“výpočte bude mať váš súper takmer vždy šancu ísť „doľava.“

Počas tie-breaku by ste sa mali snažiť hrať tvrdo, nedostať sa do časových problémov a nerobiť hrubé prepočty. A chyby súpera spravidla nebudú.

Match

Mnoho ľudí vie, že tie-break v šachu je vzrušujúca hra. V roku 2016 hostil New York 55. šachový zápas v histórii o titul majstra sveta. Súťažili súčasný svetový favorit Carlsen Magnus (Nórsko) a vyzývateľ Sergey Karjakin (Rusko). Reprezentant Ruskej federácie sa prvýkrát od roku 2008 zúčastnil zápasu o titul šachového kráľa. Zápas sa hral od 11. do 30. septembra. Výherný fond bol jeden milión eur.

Mnoho ľudí hovorí, že tie-break v šachu je úžasný čin. Zápas ročníka 2016 pozostával z 12 partií (limitný počet) so vzornou časovou kontrolou. Ak jeden zo šachistov dosiahol 6 ½ bodu, zápasbola dokončená v predstihu. Keďže skóre bolo zhodné - 6:6, uskutočnil sa tajbrejk so skráteným časovým overením (rýchly šach). Potom Armagedon a Blitz neboli potrebné. V tejto krátkej hre Carlsen vyhral 3:1 a udržal si svetový titul.

Prognózy

Je známe, že tie-break v šachu je pre fanúšikov sviatkom. Mnohí sa snažia predpovedať hru. Napríklad prezident Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE) Kirsan Ilyumzhinov pred turnajom navrhol, aby Karjakin a Carlsen hrali v zápase o svetovú šachovú korunu za rovnakých podmienok.

tie break v pravidlách šachu

A prezident Ruskej šachovej federácie Andrey Filatov po víťazstve na Majstrovstvách kandidátov 2016 ruského veľmajstra Sergeja Karjakina povedal, že môže Carlsenovi odobrať šampionát.

História veľmajstrov

Stále sa pýtate, čo je tie-break v šachu? Počas dlhého obdobia súkromných stretnutí, ktoré sa začalo v roku 2005, hrali Kalsen a Karjakin osemkrát rapid šach. Je zaujímavé, že v tejto vede nemá nikto výhodu: Rus vyhral trikrát (2010, 2006, 2008), Nór vyhral rovnaký početkrát (2012, 2009, 2001) a remíza bola označená dvakrát (2014, 2006).

tie-break v šachu na svetovom šampionáte

Šachisti vedia, že tie-break v šachu je hra pre mocných. Magnus zaznamenal všetky svoje víťazstvá, keď hral s bielymi figúrkami. Spolu s tým je lídrom rebríčka, rovnako ako v klasickej verzii.

V rozhodujúci deň bitky o svetšampión, súčasný svetový favorit Carlsen obhájil svoj titul v konfrontácii s Karjakinom, ako sme diskutovali vyššie. Carlsen vyhral tajbrejk v dvoch zápasoch a dva remizoval.

Armageddon

Takže už viete, že tie-break v šachu je súťaž skvelých ľudí. Ako sa hrá Armagedon? Hráč, ktorý vyhrá párovanie, si môže vybrať, či bude hrať s bielymi alebo čiernymi figúrkami. Ten, kto hrá čiernym, dostane štyri minúty a ten, kto hrá bielym, dostane päť minút. Ak sa tu všetko skončí remízou, potom ten, kto hrá čiernymi, získa šachovú korunu sveta. Ak sa v Armagedone dokončí 60 ťahov, účastníci hry dostanú za každý ťah tri sekundy navyše.